متن سخنرانی حجت الاسلام قندهاری؛ رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع

بسم الله الرحمن الرحیم
حمد و سپاس بی پایان پروردگار عالم را که به ما هستی بخشید و از نعمت های بی شمار خود برخوردارمان نمود. سلام و صلوات بر انبیاءالهی به ویژه بر افضل و خاتم پیام آوران حضرت محمّدمصطفی (صل الله علیه و آله) خاندان پاک و مطهرش. سلام و درود بر عصاره وجود آخرین ذخیره الهی حضرت بقیه­الله العظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدم الفداء. سلام و درود بر روح ملکوتی معمار کبیر و بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(رحمت­الله علیه) که شجره طیبه انقلاب اسلامی را بنیان نمود و با مدیریت الهی­اش و با خون­های پاک شهیدان گلگون کفن، این درخت تناور در آستانه چهل سالگیش استوار و مقاوم ایستاده است.
سلام بر ارواح طیبه شهدای انقلاب اسلامی از شهدای 8 سال دفاع مقدس تا شهدای مظلوم دفاع از حریم حرم و ولایت که به تعبیر رهبر عزیزمان شهدا تا زمانی که بودند با جان خودشان دفاع کردند و امروز با هویت معنوی خودشان از کشور و اسلام دفاع می­کنند. سلام به پیشگاه فرماندهی معظم کل قوا، امام امت مان حضرت امام خامنه­ای (مدظله العالی) و سلام و خیر مقدم به محضر شما فرماندهان محترم، فرماندهی محترم کل ارتش، امیر سرلشگر موسوی، فرماندهی محترم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، همگی فرماندهان و فرهیختگان محترمی که در این مجلس و محفل قدم رنجه فرمودید. سلام و عرض خیر مقدم به محضر شما رهروان و رهپویان ولایت و شاگردان مکتب ایثار و جهاد و شهادت. اللهم صل علی­الحسن بن علی بن­المحمد البّر التقی، الصادق الوفی، النور المضی، خازن علمک والمذکر بتوحیدک و ولی امرک و خلف علم­الدین، الهداة الراشدین، والحجة علی اهل دنیا، فًصل علیه یا رب افضل ما صلیت علی اَحَدً من اصفیاک و حججک و اولاد رسولک یا اله العالمین
افتخار دارم در آغاز سخن، ولایت با سعادت یازدهمین اختر فروزان آسمان ولایت و امامت ابوالحجه حضرت امام حسن عسگری علیه صلوات والسلام را به تمام رهپویان راه ولایت تبریک و تهنیت عرض کنم.
بسیار خرسندیم در روزی که تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بنام پژوهش نامگذاری شده است، میزبان اندیش‌ورزان و پژوهشگران عزیزی باشیم که اندیشه‌های گرانقدرشان میهمان این همایش است. جد و جهدتان برای برگزاری چهارمین همایش تبیین اندیشه دفاعی رهبر عزیز و فرزانه­مان را ارج می­نهیم. پژوهش و تشویق پژوهشگران و دانشمندان به فعالیت­های پژوهشی مورد نیاز کشور یکی از مهم­ترین راه­های رسیدن به خودکفایی و پیشرفت است. هفته­ی پژوهش نیز فرصتی است برای تشویق و پاسداشت پژوهشگران و جلوه نمایی تلاش­های چندین و چند ساله­ی آنان در عرصه­ی علم و دانش. امیر مومنان علی(علیه اسلام) می­فرمایند. لا سنة افضل من التحقیق. اکنون در آستانه چهلمین سال رشد و بالندگی درخت تناور انقلاب اسلامی قرار داریم. چهل سال استقامت و ایستادگی، چهل سال استقلال طلبی و مقابله با تمامی بدخواهان و مستکبران دنیا و دشمنان انقلاب اسلامی که وابستگی ها را می­خواهند و از خود اتکایی و پیشرفت علمی و پژوهشی این کشور سخت در هراسند. روشن است اقتدار این کشور، حیات آینده انقلاب اسلامی با تکیه بر توان داخلی و اعتماد بر جوانان پژوهشگر و پخته محقق خواهد شد و در این زمینه رهبر معظم انقلاب می­فرمایند: اینها که من سالهاست روی مسئله علم، تحقیق، پژوهش، پیشرفت و نوآوری، شکستن مرزهای علمی موجود تکیه می­کنم بخاطر این است که بدون انواع دانش، اقتدار کشور امکان پذیر نیست. دانش اقتدار می­آورد، لذا تحقیق و پژوهش چه در عرصه های فرهنگی و چه در عرصه های فناورانه و نظامی برای استحکام بخشی و ساخت درونی این شجره طیبه از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. در این همایش، سخن در باب اندیشه شخصیت و فقیه فرزانه است که از ابتدای جوانی عمر با برکت خود را صرف خدمت به اسلام و تعمیق هر چه بیشتر انقلاب شکوهمند اسلامی نموده است و همواره رهنمودهای پر فروغش روشنی بخش راه پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی بوده است.
لذا تعمیق و ترویج اندیشه­های دفاعی معظم­له چه از جنبه ولایت و رهبری و چه از حیث اشرافیت کامل و نگاه ژرف معظم­له بعنوان حکیمی فرزانه از جمله عواملی است که برای تداوم بخشی نظام مقدس جمهوری اسلامی ضروری است.
بی­تردید از دستاوردهای سترک انقلاب اسلامی، برخورداری از مکتب دفاعیست و راه شناخت و ترویج این مکتب نیز رجوع به اندیشه­های ناب معظم­له است. بی­شک مبانی اندیشه دفاعی فرماندهی معظم کل­قوا برگرفته از دو امانت بزرگ پیامبر اسلام است که در میان امت اسلامی به ودیعت نهاد، قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت و زیر ساخت پایدار نظام اسلامی از جمله نیروهای مسلح بر این نهاده شده است.
مکتب دفاعی معظم­له، ضعف و سستی در برابر دشمنان را به هیج وجه بر نمی­تابد. همانطور که در آیه 139 آل عمران می­فرماید: ولاتهنوا و لاتحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مومنین. تکیه بر این پیام الهی قابلیت­ها، ظرفیت­ها و فرصت­های بی­شماری برای امت اسلامی به ارمغان می­آورد به گونه­ای که بر این اساس شاهد دستاوردهای عظیم در عرصه های مختلف دفاعی نیز بوده­ایم. و ان شاء­الله خواهیم بود و این بزرگترین ره توشه­ای بوده است که توانسته­ایم در سایه سار آن از تمامی مسیرهای سخت و دشوار از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون به خوبی عبور کنیم. با وجود دشمنی­ها و کینه توزی­های بی­شمار از ابتدای انقلاب تاکنون، ارتقا و توانمندی­های نظامی و تسلیحاتی برای حفظ کیان کشور امری بسیار حیاتی بوده است. به همین جهت اقتدار دفاعی و حفظ آمادگی­های لازم برای مقابله با توطئه­های دشمنان همواره مورد تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است.
در این زمینه معظم­له طی سخنانی مبنی بر ضرورت حفظ آمادگی می­فرمایند همه دستگاه­ها اعم از وزارت دفاع تا ارتش و سپاه باید آمادگی­های نظامی و دفاعی و سازماندهی­های رزمی و آمادگی روحی خود را روز به روز افزایش دهند و این به منزله یک دستورالعمل رسمی است. بنابراین قدرت دفاعی منوط به نگاه ژرف به آینده و اتخاذ راهبردهای مقابله‌ای لازم است. لذا توانمندسازی دفاعی از ضروریات حکومت اسلامی جهت مقابله با توطئه­های دشمنان می­باشد. در منظر امام امت مان، دفاع نشان دهنده حیات واقعی یک ملت است و ملتی که در مقابل دشمنان مهاجم از حقوق حقه خویش به دفاع بر نخیزد محکوم به نابودی است، چنانچه که فرمودند: دفاع جزئی از هویت یک ملت زنده است و هر ملتی که نتواند از خود دفاع کند زنده نیست.
اکنون آنچه که در اندیشه دفاعی رهبر معظم انقلاب اسلامی متبلور است تقویت خودباوری و تکیه بر اراده بومی و ملی و ساخت درونی برای راه حل مشکلات است. هر کجا که این خودباوری پر رنگ بود موفقیت­ها و ظفرها همراه ما بود و هر جا در این خود باوری خللی ایجاد شد دشمنان از ضعف ما سوء استفاده نمودند. هدف ما در این همایش بازخوانی و مرور صرف بیانات معظم له نیست، بلکه تبیین و شناخت پس زمینه­های مفهومی بیانات معظم­له است و ما از این رهگذر به مکتب دفاعی انقلاب دست می­یابیم و آن را عملیاتی می­نمائیم و این همایش راهی است برای پرده­گشایی از اندیشه­های دفاعی ایشان و ترویج و تعمیق تدابیر دفاعی معظم است.
در این همایش با توجه به سیاستگذاری­های صورت گرفته و شرایط حساس کنونی پنج محور اصلی برگرفته از منظومه فکری مقام معظم رهبری تاکید و در جلسات سیاستگذاری بنا به ضرورت امروز جامعه مد نظر قرار گرفته است.

  • محور اول دفاع آینده نگر در اندیشه حضرت آقا
  • محور دوم دفاع در عمق راهبردی در اندیشه حضرت آقا
  • محور سوم نفوذ و مقابله با آن در اندیشه حضرت آقا
  • محور چهارم توانمندسازی معنوی و آمادگی دفاعی در اندیشه حضرت آقا
  • محور پنجم اقتصاد مقاوتی با تاکید بر ظرفیت­های نیروهای مسلح

ان شاءالله این همایش که با مشارکت جدی صاحبان اندیشه و اساتید گرانقدر فرهیخته و چهره­های دانشگاهی و حوزوی برگزار می­شود بتواند در این پنج محور ذکر شده دستاوردهای ارزشمندی برای تقویت بنیه دفاعی در نیروهای مسلح به ارمغان آورد و زمینه بهره­گیری منظومه فکری رهبر معظم انقلاب را پیش از گذشته در سطوح مختلف نیروهای مسلح فراهم آورد.
این همایش نسبت به سه همایش برگزار شده قبلی دارای ویژگی­های ممتازی است. از جمله افزایش تعداد مقالات، مشارکت 60 مرکز علمی، دانشگاهی و حوزوی، برگزاری 9 پیش همایش در مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی، مشارکت بیش از 400 فرهیخته علمی با مدرک تحصیلی دکتری همچین ارائه افزون بر 2400 مقاله از تمامی محورهای ذکر شده به دبیرخانه که از میان آنها 1200 مقاله در مرحله اولیه پذیرفته شده است.
در پایان عرایضم لازم می­دانیم از همه عزیزانی که در تبیین و روشنگری مفاهیم و بیانات و اندیشه­های تاریخ ساز فرماندهی معظم کل قوا رهبر معظم انقلاب اسلامی کوشیده­اند تشکر و قدردانی نمایم. همچنین از تمامی عزیزانی که در جهت آماده­سازی و برگزاری این همایش به احسن وجه همت نموده­اند مراتب سپاسگزاری خودم را اعلام نمایم.
از وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امیر سرتیپ حاتمی، از مدیر عامل محترم سازمان صنایع دفاع و همگی عزیزانی که در کمیته های مختلف این سازمان را و این همایش را و این دبیرخانه را برای انجام این کار بزرگ و پر برکت یاری کردند تقدیر و تشکر نمایم.
پروردگارا در مسیر آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی و منویات نایب بر حق امام زمان ولی امر مسلمین جهان و رهبری معظم انقلاب ما را ثابت قدم بدار. پروردگارا در مقابله با دشمنان قسم خورده که جهل فرزندان ناکثین و مارقین را حربه­ای بر علیه اسلام ناب قرار دادند یاری­مان فرما و توفیق ده تا بتوانیم این راه نورانی امام و شهدا را با قوت ادامه داده و پرچم دار این مکتب علوی و سربازی خادم در این راه مقدس باشیم.
و آخر الد عوانا ان الحمدلله رب العالمین
هدیه به روح منور و ملکوتی حضرت امام بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، ارواح طیبه شهدای گلگون کفن انقلاب اسلامی شهیدان دفاع از حریم حرم و ولایت و سلامتی مقام عظمای ولایت صلواتی ختم کنید.

 

دسته بندی: 
گزارش

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

لطفا کد زیر را وارد نمایید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.