متن سخنرانی سردار سه دهی؛ ریاست محترم دفتر ارتباطات نیروهای مسلح

بسم الله الرحمن الرحیم.
تبریک و تهنیت عرض می‌کنم میلاد مبارک و خجسته حضرت امام عسکری علیه آلاف تحیت و السلام، (سلام الله علیه) را به محضر همه عزیزان و بزگواران، گرامی می­داریم هفته پژوهش را در تقارن با چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و خدای تبارک و تعالی را شاکر هستیم که توفیق پیدا کردیم در صحن چهارمین همایش تبیین اندیشه دفاعی فرماندهی معظم کل قوا شرف حضور داشته باشیم.
 بسیار مجلس معنوی، علمی، روحانی و صمیمی است و تقارن‌های بسیار زیبا و معناداری هم در این مقطع و در این همایش بوضوح به چشم می­خورد، چهارمین همایش اندیشه دفاعی حضرت امام خامنه­ای عزیز حفظه الله، آن هم در تقارن با هفته پژوهش و آن هم در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی، یعنی بایستی به این نکته بسیار مهم توجه کنیم که آثار و برکات منظومه فکری ولی فقیه در حوزه دفاعی یا به عبارتی مکتب دفاعی ولایت فقیه، ظرف چهار دهه گذشته توانسته است کشور ما را، میهمن عزیرما را، نظام مقدس ما را، انقلاب اسلامی ما را از مجموعه توطئه­ها تهدیدها و خطراتی که دشمنان به گونه­های مختلفی در داخل مرزها و در بیرون از مرزهای جمهوری اسلامی تدارک دیدند عبور بدهند به صحت و سلامت و قریب به چهل سال تحریم دشمنان علیه جمهوری اسلامی و تحمیل ده سال جنگ سخت درنخستین دهه پیروزی انقلاب اسلامی و سپس بکارگیری انواع روش­ها و ترفندها در جنگ روانی در تهاجم فرهنگی در شبیه خون فرهنگی هیچکدام نتوانسته است کوچکترین وقفه و خللی در حرکت این نظام مقدس ایجاد کند.
آثار این مکتب دفاعی و این اندیشه ناب هست که در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد اینچنین امنیتی هستیم در این نظام، شاهد اینچنین اقتداری هستیم در این نظام جمهوری اسلامی، شاهد حضور توانمند جمهوری اسلامی در سطح منطقه هستیم، شاهد عمق راهبردی و بسیار معنادار جمهوری اسلامی در جبهه مقاوت اسلامی و در سطح کشورهای منطقه هستیم. آثار این اندیشه دفاعی است که در حقیقت موجب حفظ تمامیت ارضی، موجب استقلال کشور، موجب عزت جمهوری اسلامی است و موجب شکست توطئه ها و نقش­های مختلف دشمنان ما هست.
آثار این منظومه فکری و اندیشه دفاعی ناب هست که شما ملاحظه می­کنید، بیش از دوستان، دشمنان نسبت به توانمندی‌ها و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی اذعان و اعتراف می­کنند، روزانه، مرتب، اظهار نگرانی می­کنند نسبت به توانمندی بالای نظام، اثربخشی نظام، حضور موثر جمهوری اسلامی در معادلات منطقه. پس برگزاری این سلسله همایش­ها برای شناخت هرچه بیشتر و دقیقتر اهداف، ابعاد، راهبردها و آثار این اندیشه ناب دفاعی است که امروز شاهد برگزاری چهارمین همایش از این دست هستیم. که جا دارد تشکر بکنیم از ریاست محترم سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع که با همت عالی برگزاری این سلسله همایش­ها را دنبال می­فرمایند و صمیمانه تشکر کنیم از امیر وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که با همکاری و هماهنگی کامل حمایت کردند از این همایش و همه همکاران عزیز در سازمان عقیدتی سیاسی در حوزه محترم وزارتی، در سازمان محترم حفاظت اطلاعات که تلاش کردند که این همایش به نحو احسن برگزار بشود.
همانطور که در کلیپها و اسلایدهایی که ملاحظه فرمودید پیش همایش­هایی هم در 9 دانشگاه برگزار شد مرتبط با همین موضوع، تبیین اندیشه ناب در مکتب دفاعی ولایت فقیه، حقیقتا جای تبریک دارد این حرکت، این نگاه این رویکرد و دستاوردهای بزرگی که ناشی از این حرکت است و امروز شاهد آن هستیم. نمی­خواهم خیلی اطاله کلام بشود، شاید تا این جای کار هم در واقع حضار محترم خسته شده باشند و نیاز به استراحتی باشد، چند دقیقه­ای را می­خواهم بیشتر متناسب با این هفته، هفته پژوهش  عرض بکنم.
یکی از دغدغه­های جدی ما از ابتدا در حوزه این همایش و سایرکارهایی که مرتبط با تبیین اندیشه و تدابیر و راهبردها و اوامر فرماندهی معظم کل­قوا دنبال می­شود بحث چگونگی ورود در امر پژوهش است نسبت به این منظومه فکری.
قطعا با هر روشی بعنوان روش تحقیق نمی­شود وارد مقوله مرتبط با منظومه فکری ولی فقیه در هر حوزه­ای و از جمله در حوزه اندیشه دفاعی شد. عزیزان اساتید محترم استحضار دارند که روش­های تحقیقی مرسوم، در مراکز علمی ما عمدتا برخاسته از فلسفه مادی غرب است. به لحاظ روش شناسی و در آن روش­های تحقیق بطور کلی محقق و پژوهشگر منع می‌شود از اینکه بخواهد در کار تحقیق و پژوهش وارد مقوله  ارزشی، اعتقادی و ایدئولوژیک بشود. ازجمله مبانی روش­های تحقیق مبتنی بر روش شناسی فلسفه غرب، تاکید بر این نکته است که اگر کوچکترین ورودی محقق و پژوهشگر به مباحث اعتقادی، دینی و ارزشی داشته باشد، اساسا آن تحقیق و پژوهش فاقد وجاهت علمی خواهد شد، یعنی مبنای این روش­های تحقیق ارزش زدایی و دین زدایی از کار تحقیق و کار پژوهش است که بوسیله محقق انجام می­شود. به همین لحاظ ما این نوع روش­های تحقیق را که مبتنی بر چنین روش شناسی است، اساسا روش­های تحقیق سکولار می­دانیم. خب با یک روش باطل نمی­توان به نتایج و یافته­های تحقیق حق رسید. بنابراین یکی از دغدغه­های جدی ما این بود که برای ورود به حوزه منظومه­ای، اندیشه­ای و فکری ولی فیقه، بایستی به دنبال روش تحقیقی باشیم که متکی بر فلسفه دینی و فلسفه اسلامی باشد. با استفاده از روش حق دینی و اسلامی بتوانیم به یافته­ها  و نتایج دقیق و حق برسیم که محقق داده­های خودش را و یافته­های خودش را بتواند نسبت به حد اندیشه و منظومه ولی فقیه برساند.
با این نگاه سالیانی کار شد برای رسیدن به چنین روشی که در شهریور ماه سال 95 تحت عنوان مبانی نظری و شیوه­نامه روش تحقیق استنباط تطبیقی، این کار به نتیجه رسید و این مبانی و این شیوه­نامه در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفت برای اعلام نظرکارشناسی نسبت به آن، هر نقدی، هر نظری، هر پیشنهادی، هر تکمله‌ای نسبت به آن دارند، ابراز کنند و در این مسیر کارهای تحقیقی و پژوهشی رقم بخورد و جلو برود، خب دستگاههای مختلف، سازمان­های مختلف، مراکز علمی و پژوهشی در نیروهای مسلح بررسی­های خوبی داشتند و نقطه نظرات و پیشنهاداتی هم تا به امروز در این زمینه ارائه کردند.
یکی از مجموعه‌هایی که پیشگام شد برای تدوین پژوهشی منطبق با این روش، یعنی روش تحقیق استنباط تطبیقی، همین مجموعه  وزارت دفاع و همت عالی ریاست محترم سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع بود که در این زمینه پیش قدم شدند و به عهده گرفتند که کتاب دفاع هوشمند را که برگرفته از منظومه فکری و گفتمان دفاعی رهبر معظم انقلاب اسلامی است، آن را بر مبنای روش تحقیق استنباط تطبیقی تدوین کنند و یافته‌هایی با این روش برای دفاع هوشمند به عنوان یک مفهوم نو در ادبیات دفاعی جمهوری اسلامی بیاورند.
این کار ارزشمندی که امروز از آن رونمایی شد حاصل این نگاه، حاصل این حرکت و این رویکرد برای استنفاده از روش تحقیق مبتنی بر روش شناسی دینی و فلسفه اسلامی است، که توصیه می‌کنم همه عزیزان در مراکز علمی و دانشگاهی ما به آن توجه جدی بکنند و تلاش بکنیم که بر این مبنا موضوعات مناسبی را در حوزه منظومه دفاعی و سایر حوزه­ها، (تفاوتی نمی­کند، چه در حوزه فرهنگی این منظومه، چه در حوزه سیاسی این مجموعه، چه در حوزه اقتصادی این منظومه و سایر حوزه ها) با استفاده از این روش به موضوعات بپردازیم. این روش معتبر و اطمینان بخش، موجب می­شود که ما اولا موضوعاتی که مرتبط با منظومه فکری ولایت فقیه کار می‌کنیم، بتوانیم نسبت به آن یک مستدرک ایجاد بکنیم، در هر موضوعی، مستدرکی که بیانگر مستندات قرآنی، روایی و منابع دینی ماست نسبت به آن موضوع. و درثانی بتوانیم یافته­های جدیدی از گفتمان و منظطومه دفاعی معظم له بیابیم که اتکاء و اعتبارش بر مبنای قرآن و سنت و منابع دینی و معرفت اسلامی است.
چنانکه موضوع دفاع هوشمند هم از این مقوله است. دفاع هوشمند یک مفهوم نو بر اساس کار تحقیقی است که عزیزان ما در دومین همایش تبیین اندیشه دفاعی رهبر معظم انقلاب به آن دست یافتند و آن را مطرح کردند و امروز مستدرک قرآنی و سنتی آن در این کتاب دیده می­شود و امروز این یافته­ها کاملا ابتنائش بر مبانی دینی بصورت صریح، روشن و شفاف در این کتاب مدون شده است. بر این اساس اولا انتظار می­رود که انشاءالله برای همایش پنجم مفاهیم نویی از دفاع را بعنوان کارکرد و حاصل تلاش این مجموعه شاهد باشیم، مفاهیمی مثل دفاع دائمی، مثل دفاع آرمانی، مثل دفاع تمدن­ساز که برگرفته از منظومه فکری و مکتب دفاعی ولی فقیه بخوبی می­شود در آنها ورود کرد و نظریه پردازی کرد و آنها را مدون کرد.
البته یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری چه در گذشته و چه در همین اخیر، بحث نهضت ترجمه است. خطاب به جمعی از اهالی فرهنگ فرمودند که: بایستی روی نهضت ترجمه شما کار جدی بکنید، فرمودند منظورم ترجمه انگلیسی به فارسی نیست بالعکس، ترجمه متون فارسی به انگلیسی و سایر زبان­هاست که من توصیه می­کنم در باب همین کتاب دفاع هوشمند با روش استنباط تطبیقی این اقدام در اولویت انجام بشود، حداقل به زبان­های انگلیسی و عربی. لبیک بگویم به نهضت ترجمه­ای که فرمودند و آن را آماده کنیم برای سطح بین المللی.
اینجا از فرصت استفاده کنم و عرض بکنم سروران عزیز، اساتید محترم، تا زمانیکه ما در روش تحقیق خودمان مبتنی بر روش شناسی معتبر، تجدید نظر نکنیم، در مقوله ایجاد تحول در علوم انسانی اسلامی موفق نخواهیم شد. اینجا من موضوع عرضم حوزه علوم انسانی است،  حوزه علوم پایه و غیره را کاری ندارم، آنها بحث دیگری است. در حوزه علوم انسانی اسلامی، ما نیاز داریم به روش تحقیق متکی بر روش شناسی دینی و فلسفه اسلامی، اگر از این روش تحقیق و آن روش شناسی استفاده کردیم در حوزه علوم انسانی اسلامی حتما می‌توانیم به تولیدات متناسب با نیازهای روز نظام مقدس جمهوری اسلامی برسیم، می­توانیم تحول در حوزه علوم انسانی، به لحاظ تناسب با مقتضیات دینی و منابع دینی را فراهم کنیم، اگر غیر از این عمل بکنیم به همان نتیجه نامناسبی می­رسیم که بعد از بیش از سه دهه گذشته رسیدیم که نتوانسته‌ایم در حوزه علوم انسانی تولید نو، تولید متناسب با نیاز جمهوری اسلامی، تولید اسلامی و بومی داشته باشیم هنوز ناچاریم در بسیاری از موارد اتکا بکنیم و اقتباس بکنیم از ترجمه، چرا؟ چون آن روش­های سکولار به یافته­ها و نتایجی می­رسد که عینا در غرب و مراکز علمی غرب رسیده­اند، برای ما یافته و نتایج نو و جدی نخواهد داشت. نتیجه نو زمانی حاصل می­شود که ما نگاه خودمان به روش را تغییر دهیم و روش­ها در بر گیرنده ارزش­ها بطور صددرصد متناسب بر ارزش­های حاکم بر نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد. انشاءالله موفق و موید باشید.
والسلام علیکم و رحمه الله
 

دسته بندی: 
گزارش

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

لطفا کد زیر را وارد نمایید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.